دپارتمان سلامت جسم

در این دپارتمان هدف اصلی آموزش و مهارت‌مند کردن افراد برای داشتن جسمی سالم است، در بررسی‌های مهارت‌های یک انسان موفق همان‌طور که قبلاً اشاره نمودم به این نتیجه رسیدم که مهارت سلامت روان مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مشخصه یک انسان موفق می‌باشد در ادامه دریافتم که داشتن سلامت جسم مکمل و تکمیل کننده سلامت روان است چرا که آفریدگار انسان برای تکمیل فرایند خلقت خود دو بعد وجودی در انسان قرار داده است که نبود هر یک از آن‌ها باعث می‌شود بعد دیگر معنی و مفهوم و کارکردی نداشته باشد.

در نظر بگیرید انسان دارای جسم سالم و قوی و اما با روانی معیوب و مختل چگونه زندگی خواهد داشت؟ از طرف دیگر انسانی با روحیات بالا مثل اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس، انگیزه، مدیریت استرس یا نگرانی اما جسمی دائماً مریض و ناخوش لذت لازم را از زندگی نخواهد برد پس نتیجه خواهیم گرفت، برای داشتن یک زندگی موفق و سالم بایستی این دو مهارت را یعنی سلامت روان و سلامت جسم را با هم داشت.

 icon-caret-left داشتن سلامت جسم و تندرستی به نظر بنده دو گام مهم و اساسی را اگر به‌خوبی برداریم و از همه مهم‌تر در یک برنامه طولانی و مداوم این موفقیت میسر است برنامه‌های کوتاه‌مدت و گذرا بدیهی است که ناکارآمدند.

برای داشتن جسمی سالم و پرانرژی ابتدا داشتن باورهای خوب درباره سلامت جسم مهم است

بعضی از افراد متأسفانه باورهای درستی در این زمینه ندارد همین مسئله باعث می‌شود نتوانند در رسیدن به این مهارت موفق شوند انسانی که در گفتارهای روزمره خود حرف از «بخوری و بمیری بهتر از اونه که نخورده بمیری» می‌زند و یا باورهایی از این دست مشخص است که نمی‌تواند دست به اقدامات دیگری برای رسیدن به‌سلامت جسم بزنند داشتن باورهای خوب و کارآمد راجع به غذا، تغذیه، ورزش، تناسب‌اندام، بیماری و زندگی سالم، پایه و اساس سلامت جسم را تشکیل می‌دهد.
ما ابتدا بایستی این باورها را شناسایی کرده و در صورت داشتن چنین باورهایی مخربی نسبت به تعویض آن‌ها اقدام لازم را انجام دهیم و آن‌ها را با باورهای مثبت جایگزین نماییم.

قدم دوم سلامت جسم داشتن استراتژی درست، عملی و کاربردی است؛

همیشه در هر موقعیتی داشتن برنامه‌ریزی درست لازم و ضروری است همان‌طور که ما برای رفتن به یک سفر برنامه‌ریزی می‌کنیم حتی ممکن است این برنامه‌ریزی ذهنی باشد اما این کار را حتماً انجام می‌دهیم به‌طور مثال پول شو جور می‌کنیم، بلیط می‌خریم، هتل رزرو می‌کنیم، فکر غذا هستیم و …. بایستی برای داشتن جسمی سالم و پرانرژی برنامه‌ریزی عملی و شدنی برای خود داشته باشیم. بعضی از مواقع برنامه‌ریزی‌ها احساسی و نشدنی هستند، به‌طور مثال بسیار تا بسیار سخت‌گیرانه رژیم می‌گیریم و نتیجه آن شکست و رها کردن آن برنامه است.


 icon-caret-down برای رسیدن به‌ سلامت جسم ما اگر این دو مؤلفه را به‌درستی مدیریت و کنترل کنیم به نظر بنده تا ۹۰ درصد موفق خواهیم شد icon-caret-down 


۱_ تغذیه صحیح: داشتن تغذیه مناسب و سالم نقش بسیار تا بسیار مهم در تأمین سلامت ما، رهایی از بیماری‌های جسمی و تناسب‌اندام و عدم چاقی دارد.
تغذیه به‌منظور لذت بردن، تامین مواد معدنی، پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت جسم ما دارد، متأسفانه وقتی تغذیه کارکرد اصلی خود را از دست می‌دهد و برود به سمت و سوی تأمین نیازهای روانی، لذت‌های احساسی و سایر انگیزه‌های غیر معقول دیگر؛ منجر به تولید امراض، چاقی و سایر عوارض دیگر خواهد شد.
ما باید با آگاهی از نقش تغذیه در سیستم بدنی خود نسبت به مدیریت و کنترل آن به‌صورت منطقی عمل کنیم تا بتوانند نقش و جایگاه خود را داشته باشد.
به‌اندازه، به‌موقع و مقوی خوردن دارای اهمیت فراوانی است کسانی که بیش از اندازه می‌خورند در هر زمانی می‌خورند، مواد غذایی بی‌خاصیت، مضر و فاقد ارزش غذایی را مصرف می‌کنند بایستی منتظر عواقب خطرناک آن نیز باشند پس ما اگر تغذیه خود را مدیریت و کنترل نماییم اولین و مهم‌ترین قدم برای داشتن یک جسم سالم و پرانرژی را برداشتیم.


۲_ داشتن فعالیت منظم بدنی: برای رسیدن به جسم سالم و پرانرژی کنترل و مدیریت تغذیه مهم و اساسی است اما بدون داشتن فعالیت منظم بدنی کار بسیار تا بسیار سختی خواهیم داشت؛ اما قرار گرفتن ورزش و تمرینات بدنی در کنار تغذیه سالم به‌منزله دو بال برای پروازی موفقیت‌آمیز است. 

وقتی صحبت از فعالیت منظم بدنی می‌شود یعنی یک ورزش استاندارد و عملی و انواع حرکت‌های ورزشی به‌صورت مداوم و طولانی به‌طور مثال هفته‌ای سه الی چهار بار هر بار ۴۵ دقیقه ورزش یوگا انجام دهیم، پیلاتس می‌کنیم، بدن‌سازی و یا هر ورزشی که استاندارد ورزشی داشته باشد، اگرچه قدم زدن خوب است که پیاده‌روی مناسب است و کمک‌کننده اما شاید یک فعالیت منظم بدنی برای رسیدن به یک بدن سالم متناسب و با وزنی مناسب نباشد.
در آکادمی کوروش سلطانی با آموزش‌های خاص اولاً باورهای درست را در زمینه سلامت جسم و تندرستی آموزش خواهیم داد و همچنین یک برنامه عملی و ساده و کاربردی برای تغذیه سالم و طبیعی و غیر رژیمی را به شما خواهیم داد و همچنین برنامه تمرینات منظم بدنی برای رسیدن به جسمی سالم، پرانرژی و متناسب برای شما طراحی خواهیم کرد.

برای شرکت در مجموعه برنامه‌های دپارتمان سلامت جسم به‌صورت حضوری و آنلاین در آکادمی کوروش سلطانی لطفاً فرم زیر را پرکنید تا این برنامه‌ها برای شما دوست عزیز اطلاع رسانی شود.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید